Educator Resources

Subcommittee Member List 2015-2016

 

Professional Practices Sub-Committee 2015-2016

Representation

Membership

Institution/Position

Co-Chair (Ex-Officio, non-voting member of subcommittee)

Debra Calvino

Valley Central School District-Mathematics Teacher 

Practicing Teacher (elem, middle or second)

Gertrude Bantle

Fairport Central Schools- Social Studies Teacher

Practicing Teacher (elem, middle or second)

Charles Giglio

Gloversville Enlarged School District – Latin Teacher

Practicing Teacher (elem, middle or second)

David Babikian

Cicero-North Syracuse Central School District- Social Studies Teacher

Practicing Teacher (elem, middle or second)

Grace Barrett

Commack School District- Art Teacher

Practicing Teacher (elem, middle or second)

Colleen McDonald

Cambridge Central School District- English Teacher/ Grant Writer/ Professional Developer 

Practicing Teacher (elem, middle or second)

James Vasquez

New York City Department of Education- Newcomers High School- Social Studies Teacher

Administrator

Lesli Myers

Brockport Central School District- Superintendent

Administrator

Charles Khoury (Sub-Committee, Co-Chair)

Ulster BOCES - District Superintendent

Representation of institution that prepares teachers

Stephen Danna (Sub-Committee, Co-Chair)

SUNY Plattsburgh at Queensbury Branch Campus- Higher Education Dean

Public

Andrea Fortin-Nossavage

Niagara Falls City School District

Public

Maria DeWald

NYS Parent Teacher Association- Past President Dutchess County BOCES- Arts in Education Coordinator

(Public)

Ellen Sullivan

Greater Capital Region Teacher Center- Board member

Practicing Teacher (elem, middle or second)

Annette Romano

Niskayuna Central Schools

 

Higher Education Sub-Committee 2015-2016

Representation

Membership

Institution/Position

Co-chair (Ex-Officio, non-voting member of subcommittee)

Kathleen M. DaBoll-Lavoie

Nazareth College- Professor in the School of Education /Department Chair

Post-Secondary Institution (that prepares teachers)

Ruth Pagerey

SUNY System Administration- Assistant Provost for Teacher Education

Post-Secondary Institution (that prepares teachers)

Margaret Madden (Sub-Committee, Co-Chair)

SUNY Potsdam- Provost and Vice President for Academic Affairs

Public Representative

Yvette Malave Diaz

NYS and Civil Service Education Association Partnership for Education and Training - Manager

Post-Secondary Institution (that prepares teachers)

April Bedford

CUNY, Brooklyn College – Dean, School of Education

Post-Secondary Institution (that prepares teachers)

Michael Rosenberg

SUNY New Paltz - Dean, School of Education

Public Representative

Pilar Sokol

NYS School Boards Association – Deputy General Counsel

Practicing Teacher (e child and/or child)

Therese Torchon

Westbury Union Free School District – Science Teacher

Practicing Teacher (middle and/or second)

Sharon Eghigian

Utica City School District/Columbus School, Mohawk Valley Community College & Mohawk Valley Resource Center for Refugees- ESL Teacher

Public Representative

Jack Boak

Jefferson-Lewis-Hamilton-Herkimer-Oneida BOCES, Retired Superintendent

Post-Secondary Institution (that prepares teachers)

Jane Ashdown (Sub-Committee, Co-Chair)

Adelphi University- Dean and Professor

(Public) (Additional member than required in sub-committee membership)

Julius Gregg-Adams

University at Buffalo-
Executive Director of the Educational Opportunity Center (EOC)

 

Last Updated: September 15, 2015